czwartek, 8 marca 2012

Dzień kobiet w Chinach

Dzień kobiet w Chinach obchodzony jest od roku 1975, wiąże się on z większymi przywilejami dla kobiet niż w Polsce, mianowicie kobietom przysługuje ustawowo pół dnia wolnego od pracy (prawdopodobnie musi się na to zgodzić właściciel), a dzieci okazują szacunek swojej matce wykonując prace domowe, mężowie przygotowują obiad i dają prezenty swoim żonom. W niektórych miejscach nawet organizuje się spotkania gdzie kobiety rozmawiają ze sobą o swoim życiu i pracy.

Jak wiemy w Chinach nie było tak zawsze, jak głoszą legendy kiedy Żółty Cesarz oddał władzę w ręce Czuan Hu ten postanowił mocą praw usankcjonować pozycje kobiety. W czasach panowania tego władcy kobiety żyły w poniżeniu i pogardzie, a czcią i szacunkiem otaczano tylko mężczyzn. Kobieta napotykając na swej drodze mężczyznę musiała zejść na bok i przepuścić mężczyznę, gdyby tego nie zrobiła zawleczono by ją na rozstaje drogi gdzie została by wychłostana aż do utraty przytomności. Doprowadziło to do tego, że kobiety wolały w ogóle nie opuszczać swoich domostw. 
Za czasów Fu Xi było inaczej, w tym okresie istniały małżeństwa grupowe, grupa mężczyzn współżyła z grupą kobiet, w ten sposób dzieci urodzone z takich małżeństw znały tylko swoje matki i to po nich dziedziczyły swoje nazwisko. W tym czasie to kobieta prowadziła dom i zajmowała się jego ekonomiczną stroną (gromadzenie zapasów, ubrań itp).

Temat kobiety w Chinach jest niewyczerpany i można by o nim pisać bardzo długo. Ponieważ dziś jest również moje święto nie zamierzam spędzać więcej czasu przy komputerze, ale obiecuje do tematu jeszcze powrócić.

Na koniec.... 祝 全 天 下 妇 女 们 快 乐 - wszystkiego najlepszego dla wszystkich kobiet na świecie

źródło zdjęcia:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ming-Imperial-Court.jpg

2 komentarze:

  1. aż zapytałam się o te zwyczaje mojego chłopaka. stwierdził, że o robieniu obiadu nic nigdy nie słyszał xD i powiedział, że kobiety mają cały dzień wolny od pracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. O widzisz, ja niestety powoływałam się na źródła z internetu a to nie to samo co informacja po prostu od Chińczyka :) Dzięki

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...