wtorek, 15 maja 2012

W górę Jangcy

Zwycięski film festiwalu Planete Doc Review w 2008 roku.
Film nagrodzony został  między innymi za "nieprzeciętne ukazanie społeczeństwa w okresie gwałtownych przemian". Co to tak naprawdę oznacza? Dwa lata po zbudowaniu tamy okazało się, że w wielu miejscach rzeka poszerzy swoje koryto przez co zaleje wiele domów, ludzie będą zmuszeni do opuszczenia miejsc w których się urodzili a następnie wychowali swoje potomstwo, cały dorobek ich życia popłynie z nurtem rzeki.
 Film został ukazany z "niezwykła wrażliwość twórczą w przedstawieniu tematu." a jeśli chodzi o tytułową Jangcy to "rzeka staje się uniwersalną metaforą przemiany i utraty oraz drogi społeczeństwa w niedookreśloną przyszłość."

Poznajemy dwie postaci Szesnastoletnia Yu Shui która pochodzi z biednej rodziny, wkrótce jej dom ma znaleźć się pod wodą, jej rodzinę czeka przeprowadzka do miasta i nie będzie ich stać na opłacenie dalszej nauki dziewczyny, żeby mogła pójść do liceum musi iść do pracy na statku który przewozi zagranicznych turystów po rzece Jangcy. Dziewiętnastoletni Chen Bo Yu to przystojny, pewny siebie chłopak pochodzący z średniej klasy społecznej, również ma zacząć pracować na statku.
Przed pójściem do pracy spotyka się ze swoimi przyjaciółmi w barze karaoke i chwali się że pokaże im jak żyć, bo teraz będzie mógł zarabiać i spełniać swoje zachcianki.
Na statku szybko załapuje którzy turyści dadzą mu większe napiwki, a którzy tylko marne 2 juany. "Nauczyłem się jak postępować z bogatymi ludźmi, trzeba wiedzieć jak używać oczu nie? Na ogół nie pomagam osobom starszym, nawet jak proszą, zleciłbym to komuś innemu bo wiem, że Ci są kurwa najbiedniejsi. To największe sknery dają tylko dwa juany napiwku, a na co mi kurwa dwa juany?" 
Chłopak szczyci się, że zarabia najwięcej z całej rodziny i nie musi się o nic martwić bo przecież rodzice muszą zapewnić mu pieniądze na naukę.

Tych dwóch skrajnie różnych bohaterów to kwintesencja tego filmu, pokazują z jednej strony stare wciąż biedne Chiny, oraz otwarte na nowości i zagranicznych turystów nowe, prężnie rozwijające się Chiny.

Film dostępy pod linkiem http://vod.onet.pl/w-gore-jangcy,23974,film.html1 komentarz:

  1. filmu (jeszcze) nie widziałam. ale takim statkiem po jangcy płynęłam i mój chłopak opowiadał mi jak to wszytko inaczej wyglądało jak był dzieckiem, jak podniósł się poziom wody, więc góry są jakby mniejsze i już nie robią takiego piorunującego wrażenia itp. a na statku pracowali jako obsługa tylko przystojni młodzi chłopcy i piękne dziewczęta ;p

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...