czwartek, 21 czerwca 2012

鐵觀音 (Tie Guan Yin) - Żelazna Bogini Miłosierdzia

 Dziś delektuje się niesamowitą herbatą jaką jest Tie Guan Yin, jest to jedna z najbardziej znanych herbat typu Oolong.
Herbata ta pochodzi z regionu Anxi w południowej części prowincji Fujian.
Tam też jest wytwarzane jest najwięcej tej herbaty.
Jest kilka odmian Tie Guan Yin, od ciemnych prażonych o bursztynowym naparze do lekkich o żółto-zielonym naparze i kwiecistym aromacie.
Ja piję właśnie tą lżejszą wersję, już po pierwszej chwili zetknięcia się z liśćmi wyczułam słodkawy kwiecisty aromat po ogrzaniu gaiwana i obudzeniu się liści doszły kolejne oszałamiające zapachy.

Przygotowałam sobie wodę o temperaturze 90 stopni i 5 gramów herbaty, pierwsze zalanie 50s, drugie 30s trzecie 1min, czwarte 1,30 i tak dalej zwiększając o 30 sekund.

Już po trzecim zalaniu liście się przepięknie rozwinęły, a Tie Guan Yin nie przestawała zachwycać swoim niezwykłym smakiem i aromatem.
Zdecydowanie jest to jedna z lepszych herbat które do tej pory piłam, myślę że stawiam ją na równo z Baihao Oolong ( Oriental Beauty), a to już na prawdę wysoko. Na zdjęciu po prawej możemy zobaczyć zapakowaną porcję Tie Guan Yin, tak uroczo wygląda, że aż szkoda otwierać.

Na koniec chciałabym bardzo podziękować Mateuszowi, bo gdyby nie on nie napiłabym się tej cudownej herbaty, także dziękuje, dziękuje bardzo... cudownie że są tacy bezinteresowni ludzie na świecie jeszcze :)


3 komentarze:

 1. Tie Guan Yin to jeden z moich ulubionych oolongów. Bardzo dobry, świeży, kwiecisty. Idealny na lato :) .
  Niema za co dziękować :) . Smacznego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spotkaliście się z Tie Guan Yin bez kwiecistego aromatu?

  OdpowiedzUsuń
 3. oj ktoś tu chyba nie dokładnie czyta ;) "już po pierwszej chwili zetknięcia się z liśćmi wyczułam słodkawy kwiecisty aromat"

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...