czwartek, 6 września 2012

Z zapisków Sir Georga Staunton'a

Natrafiłam dziś na bardzo interesującą informację o  herbatcie z dziennika Sir Georga Staunton'a. Był to botanik który w 1793 roku wyjechał wraz z Lordem Maccartney'em posłem W.Brytanii do Chin na misję dyplomatyczną.
Tak więc cytuje co Sir Georg zaobserwował na temat produkcji herbaty w Chinach:

"Podług zasiągnionych wiadomości w tym względzie gatunek herbaty zależy częściowo od gruntu, częściowo od pory roku w której się listki obrywają, na koniec od sposobu obchodzenia się i wyrobienia ich potem. Największe i najstarsze listki najmniej są szacowane (...) Każdy listek naprzód kobiety palcami zwijają prawie w ten kształt, w jakim były, nim się jeszcze rozwinęły, kładą je potem na cienkie gliniane lub żelazne blachy, które tylko w Chinach umieją tak cienkie robić. Te gliniane lub żelazne blachy stawiają potem na żar dla wypędzenia wszelkiej wilgoci znajdującej się w listkach, które susząc się jeszcze bardziej się zwijają (...) Pakują herbatę w wielkie skrzynie wysłane cienkimi ołowianymi listkami i suchym liściem niektórych wielkich drzew, po czym to także jest pewne, że Chińczycy depczą je w tych skrzyniach bosymi nogami, podobnie jak w winnicach wygniatają wino..."

Jak widać po powyższym tekscie informacje jakie ze sobą przywiózł były bardzo interesujące pod kątem handlowym dla Wysp Brytyjskich. Zresztą myślę dalej są interesujące (choć teraz już dla hobbystów), po tak wielu latach od napisania ich.--------
żródło zdjęcia:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102-13230,_China,_Landarbeiterinnen.jpg?uselang=pl
żródło cytatu: W kręgu złotego smoka W.Olszewski K.A.W Poznań 1987, s97

7 komentarzy:

 1. Ten fragment mnie trochę zmroził: "(...)skrzynie wysłane cienkimi ołowianymi listkami(...)".
  A poza tym deptanie suchych liści dawało w efekcie pierwowzór CTC?? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętajmy że to był tok 1793 ;), a o co chodzi z CTC? Bo niestety nie wiem o czym mówisz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Herbata CTC - herbata granulowana. Nie ma prawa znajdować się w domu herbaciarz hehe.

  CTC - proces otrzymywania herbaty granulowanej (C = crushing - zgniatanie, T = tearing - rwanie, C = curling – zwijanie).

  OdpowiedzUsuń
 4. ahhh, dobra teraz już rozumiem :) Racja racja nie ma miejsca na taką herbatę w domu herbaciarza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mnie ten ołów zastanawiam, nie spotkałem się z tym wcześniej. Trzeba spytać kogoś o to. Może "Morze"?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ciekaw jak po angielsku to brzmi. Może to nie jest dosłownie to, co wyobrażamy sobie pod nazwą "cienkie ołowiane listki". Wątpię też, żeby to było CTC.
  Sprawdź jak możesz gdzie on dokładnie siedział w tych Chinach ;]
  Może to zwykła hongcha? Zastanawia mnie jeszcze to zwijanie listków przed "kill-greeng" (杀青).

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pomysł, spróbuje poszukać gdzie on był w Chinach, aczkolwiek nie zostało to zamieszczone w książce z której brałam tą informację, pozostaje internet.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...