sobota, 6 października 2012

Slow Life - Slow Tea


Czytałam dziś rano ciekawy artykuł dotyczący "slow life" czyli idea życia powoli. Bardzo mnie to poruszyło, ponieważ ostatnie dwa tygodnie po prostu mam wrażenie jak by zostały wycięte z mojego życia, do tego stopnia, że po wczorajszym powrocie z pracy usnęłam na fotelu...
Tak więc szybki rachunek sumienia, trzeba coś z tym zrobić, w końcu nie samą pracą człowiek żyje, dziś jak tylko wróciłam do domu zabrałam psa na jesienny spacer wśród pięknych już kolorowych drzew, a teraz, no właśnie, a teraz najważniejsze herbata.
Szczerze muszę się przyznać, że nie pamiętam kiedy sama zaparzyłam sobie herbatę metodą gong fu cha, czyli właśnie w idei slow, dziś padło na zieloną Bi Lo Chun zaparzoną w Cebei, bo jakoś tak ten zielony kolor ostatnio za mną chodzi.

Chciałabym jeszcze na moment wrócić do samego slow life, czemu jest to takie ważne, nie chodzi tu oczywiście o lenienie się, tylko o dostrzeżenie pięknego świata jaki nas otacza i lekkie zwolnienie tempa, bo jak dalej będziemy żyć w takim pośpiechu to niedługo będzie trzeba trumnę zamawiać, tak tak całkiem serio to piszę.

Do całej idei generalnie pięknie wpasowuje się herbata, ludzie którzy docenili jej piękno, bogaty aromat i smak doskonale wiedzą co mam na myśli, tu nie chodzi o ekspresową herbatę zalaną 3/4 wrzątkiem i dopełnienie zimną wodą tak aby móc wypić na jeden łyk (bez bicia przyznaje się, tak pije taką co rano) tylko o to aby siąść sobie samemu czy też ze znajomymi, wyłączyć się na wszystko co nas otacza, puścić sobie relaksującą muzykę i po prostu zaparzyć sobie jakąś fenomenalną herbatę, nie musi być to gong fu cha, możecie użyć zwykłego czajnika, cebei czy nawet kubka z zaparzaczem, ważne żeby było slow...


----------
Artykuł "Uwaga! Zwolnij! o idei slow można przeczytać w aktualnym numerze filiżanki smaków nr 6(34) Październik 2012 s50, autorka Agnieszka Czywilis.

1 komentarz:

  1. To jest prawda o herbacie a wlasciwie nastroju jaki moze powstac dzieki jej dzialaniu. Slow... to jeden z etapow poznawania herbaty. Twoje podejscie do przygotowania naparu jest juz inne niz przeszlosci. Swietny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...