sobota, 25 maja 2013

Yunnan Golden Jade

Pierwszy raz mam do czynienia z blendem herbacianym który jest naprawdę wysokiej jakości, jest to herbata czarna z herbata zieloną, składa się z pąków oraz młodych listków.

Nazwa herbaty odnosi się do chińskiej tradycji łączenia jadeitu ze złotem.

Z tego co czytałam przed zaparzeniem powinnam wyczuć wyraźną miodową nutę, może gdybym zaparzyła ją wg "zaleceń" 96°C 2~3min  (czego jakoś ostatnio nie mam ochoty czynić), to może bym tą miodową nutę bym wyczuła, a tak....

Instynkt podpowiedział mi, że to herbata która będzie się dobrze czuła w niższej temperaturze, tak więc padło na 85°C użyłam jej dość sporo bo 6 gramów na 100ml i pierwsze parzenie biorąc pod uwagę temperaturę i fakt, że jest tam zielona herbata zrobiłam 1m20s.

Smak tej herbaty to prawdziwe zaskoczenie! Wspaniały - warzywny, a najbardziej wyraźnie czułam coś jakby ogórek - bakłażan, a na końcu lekko słodka nuta. Obłędna!

Kolor naparu bardzo ładny - złotawy - widać tu duży udział czarnej herbaty, kolor nie zmienił się ani odrobinę przy kolejnych parzeniach. Drugie parzenie wydłużyłam do 1m40s i troszkę przesadziłam bo było czuć w naparze lekką goryczkę, więc wydaje mi się, że mogło być te 10 sekund mniej.
Na koniec, znów trochę na przekór bo zamiast zwiększyć, skróciłam czas do minuty, ciekawa byłam jak bardzo złagodzi to smak tej herbaty.
Generalnie to bardzo złagodziło, troszkę za bardzo także zwiększanie czasu przy kolejnych parzeniach jest jak najbardziej uzasadnione, tylko trzeba to robić z wyczuciem.

Listki herbaty nabrały obłędnej wielkości, zajmowały niemalże cały gaiwan.

Kurcze, jestem bardzo, bardzo zdziwiona, bo nie spodziewałam się, że blend może przynieść mi takie doznania smakowe.

3 komentarze:

 1. Jestem pod wrażeniem! Sam jak już wcześniej wspominałem nie spotkałem się jeszcze z blendem wysokiej jakości.
  Ogórek, bakłażan?? Nie spotkałem jeszcze takiego smaku w mieszance!
  Kolor naparu również bardzo ładny.
  Widzę już ten profesjonalizm w parzeniu i opisach :) Świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje Ci bardzo za te miłe słowa, ewoluuje z dnia na dzień jeśli chodzi o parzenie herbaty i tworzenie opisów idzie to w parze z moim coraz większym pojęciem o herbacie :)

  Co do herbaty, to strasznie pozytywne zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie można taką herbatę zakupić?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...