czwartek, 22 sierpnia 2013

Czarki

Zauważyłam ostatnio, że mało czasu poświęcam ceramice, a to przecież tak ciekawy temat.
Czarki do herbaty - jak ważne przy picu herbaty! Możliwości i kształtów jest wiele.

To jest prawdziwe dzieło sztuki w mojej ceramicznej kolekcji, najnowszy nabytek od Andrzeja Bero, wspominałam o niej w wielu ostatnich postach, ma interesujący kształt i wspaniały kolor.

Do czarki ze smokiem mam ogromny sentyment, jest malutka, świetnie sprawdza się przy gong-fu cha, i ma mały bajer - smok zmienia kolor po zalaniu jej herbatą. Poza tym uwielbiam chińskie smoki


Poniżej czarka z cieszyńskiego święta herbaty, kupiona za symboliczne 5 zł, lubię z niej pić bo ma przyjemną porowatą strukturę kojarzącą mi się bardzo z naturą, często zabieram ją ze sobą na działkę.Kolejna czarka od Andrzeja Bero, kupiona w zasadzie w komplecie z shiboridashi,  jest prosta, herbata zawsze wygląda w niej fenomenalnie, myślę że każdy powinien mieć w swoim zasobie taką właśnie klasyczną- najlepiej ręcznie robioną czarkę.


Tą z bambusowym motywem znalazłam w sklepie z używaną odzieżą, nie jest jakoś szczególnie powalająca swoją urodą, ale może kiedyś dopasuje do niej jakiś czajnik z którym stworzy całość.


Te dwie czarki kupiłam na pchlim targu, pierwsza bardzo prosta z ręcznie malowana kaligrafią. Druga - jestem niemal pewna, że jest ręcznie robiona ma fantastyczną fakturę i kaligrafię na środku - jest przepiękna, dawno z niej nie piłam a myślę, że warto to zmienić.
Na koniec czarka kupiona do czajnika z glinki zhisha, mam do niej jeszcze wąską czarkę do podziwiania aromatu. 


Moja kolekcja ciągle się powiększa, każda czarka to inne doznania z picia herbaty. 
Na koniec zacytuję moją ulubioną autorkę Ling Yun "Tao chińskiej herbaty" s.89

"Stare powiedzenie głosi 
"Przybory to ojciec herbaty"
 a właściwe ich użycie
 mówi wiele o wiedzy
 i artystycznym guście pijącego".  

2 komentarze:

  1. Bardzo ładna kolekcja :) Cudeńko ze smokiem, zresztą wszystkie ciekawe.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...