wtorek, 29 października 2013

Temat tabu, herbaty ekspresowe

Ostatnio opisywałam herbaty bardzo wysokiej jakości, dziś czas na tekst bardziej przyziemny. Dla każdego, bo kto nie pija czarnej ekspresowej herbaty? Ja sama, popijam taką codziennie rano do śniadania. Warto więc rozejrzeć się za taką która mimo tego, że w saszetce da satysfakcjonujący smak. 

Pod lupę poszły dwie herbaty - Akbar Ceylon Gold oraz Green Hills Gold Ceylon. Herbatę Green Hills kupiłam przy okazji trwającego właśnie tygodnia kawy i herbaty pt "podróże z filiżanką" w znanej sieci biedronka. Za 40 torebek w prostej puszcze o gramaturze 68g (1,7g/saszetka) zapłaciłam 9,99zł (146,91 kg). Za herbatę Akbar 25T o gramaturze 50g (2g/saszetka) zapłaciłam 5,70zł (114kg) kupiona została w lokalnym sklepie z kawą i herbatą. 
Na pierwszy rzut oka te same herbaty- Ceylon Gold. Akbar to herbata pakowana na Sri Lance, do Polski trafia importowana już jako gotowy produkt, co więcej, na każdym opakowaniu znajdziemy gwarancje najwyższej jakości, której brak na opakowaniu herbaty GH. Być może dlatego, że wyprodukowana jest przez Polską firmę mokate...

Na pierwszy rzut oka widać różnicę w liściach. W przypadku akbar jest to "blend of the finest "small leaf" Ceylon tea grown between 4000 and 6500 feet in the mountain range of Ceylon wher the ari is crisp and pure. As a result is has its pleasing aroma, bright color and rich smooth flavour."*
Jeśli zaś chodzi o green hills to "Gold Ceylon to ceniona przez znawców czarna herbata typu "High Grown" pochodzi ona z plantacji na wyspie Sri Lanka, położonych w wyższych partiach gór, gdzie krzewy herbaty rosną wolniej, przez co nabierają wyjątkowych właściwości : unikalny aromat i subtelny smak"*

Tak więc, w obu przypadkach wg producentów mamy do czynienia z liśćmi. Chociaż, zupełnie różnymi. Akbar Gold to Broken Orange Pekoe Fannings a  Green Hills to Flowery Broken Orange Pekoe. Czyli trafiają do dwóch zupełnie różnych klasyfikacji. Jeśli ocenialibyśmy GH jako herbatę liściastą to nie wypada najlepiej, ale rzadko spotyka się taki liść w saszetce. Listki herbaty akbar klasyfikują się bardzo wysoko w kategorii fannings czyli typowej dla herbat ekspresowych. 

Koniec teorii, czas na praktykę. Obie herbaty zostały zaparzone w takim samym naczyniu - filiżance 200ml. Wodą o tej samej temperaturze -96 Stop. C, przez taki sam czas - 3 min. Jakie efekty?
\
Pierwsza różnica pojawia się w kolorze naparu - Green Hills ma piękny burgundowy kolor, Akbar niestety już nie tak ładny, bardziej brązowy. Jak smak? Zdecydowanie lepszy jest tu akbar, ma przyjemny dymny aromat, i bardzo wyraźny, można rzec lekko pikantny smak. Green Hills ma mocniejszy smak, ale mniej ciekawy - jest on jak najbardziej poprawny, ale brak mi tej wyrazistości. 

Podsumowując, obie te herbaty wypadają dobrze. Jednak chętniej sięgnę po Akbar Gold niż Green Hills Gold. Jak widać można znaleźć herbaty ekspresowe które nie będą tragiczne,bo są sytuacje kiedy góruje wygoda nad smakiem. Warto jednak podczas zakupu poświęcić chwilkę i zerknąć na opakowanie, wiele można z niego wyczytać.

*Cytowane opisy pochodzą z opakowań.

5 komentarzy:

 1. Wygoda, którą dają herbaty ekspresowe, sprawia, że większość ludzi jednak najczęściej sięga po właśnie takie... Spośród czarnych, ekspresowych herbat "codziennych" mi chyba najbardziej przypadły do gustu earl greye, między którymi nie czuję bardzo dużej różnicy w zależności od marki (chociaż Dilmah wygrywa).

  OdpowiedzUsuń
 2. Earl Grey tylko sypany i tylko Twiningsa.
  A daloby sie zrobic test Green Hills Sencha - rowniez z Biedronki? Pije senche normalna, lisciasta, ale ciekawi mnie, czy mocno biedronkowa odbiega od tej z wyzszej polki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie będę marnować swoich pieniędzy na kiepską senche z biedronki, sam moźesz zrobić sobie taki test. To porównanie zrobiłam ponieważ pijam czarne ekspresowe herbaty rano i wiedziałam, że je zużyje.

   Usuń
 3. zaprażka do herbaty IKEA 15 zł plus herbata akbar liściasta 6 zł , różnica niebotyczna czas przygotowania porównywalny z saszetkami .

  OdpowiedzUsuń
 4. Ceylon Tea originates from the tropical island of Sri Lanka and is driven by perfect climate and soil conditions. The most popular of all Ceylon teas, Ceylon black tea also offers many health benefits supported by ingredients such as antioxidants, polyphenols, sodium, protein and carbohydrates.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...