sobota, 5 września 2015

Świebodzki Targ Kultury. Wykładowarsztat 'Kultura herbaty'


Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, po raz kolejny zostaje wykorzystany w celach kulturalnych. W pierwszy i drugi tydzień Września od Czwartku do Soboty, będą się tam dziać różne interesujące wydarzenia.
Warsztaty, wykłady, koncerty czy też kino na świeżym powietrzu.

To bardzo ciekawa inicjatywa, na pokazanie tego pięknego obiektu, z trochę innej perspektywy niż znany jest nam na co dzień. Dworzec Świebodzki został wybudowany w roku 1842, interesującą jego historię znalazłam na stronie Wikipedii:

"Dworzec Świebodzki, zaprojektowany w stylu 
późnoklasycystycznym przez inż. Cochiusa [..]
Wobec zamierzeń uruchomienia z tego dworca połączenia Wrocławia ze Szczecinem – nad wejściem poza zegarem znalazły się alegoryczne rzeźby Pomeranii i Silesii z herbami obu prowincji i ich stolic. Na łukach wejścia północnego z kolei umieszczono alegorie Merkurego i Industrii i nawiązania do śląskiego górnictwa i pomorskiego transportu morskiego.[..]
W roku 1991 przestano odprawiać z tego dworca pociągi."

Mieszkam we Wrocławiu dopiero od 2008 roku, i jak znam to miejsce poza coniedzielnym tagiem świeciło pustkami. Kilka budynków dworca zostało zagospodarowanych, ale główny hol wraz z peronami (z tego co mi wiadomo) nie.

Dziś miło mi było wejść na perony, minąć mnóstwo hamaków i uśmiechnięte dzieciaki huśtające się na nich. Zdjęcia zagospodarowanej przestrzeni można zobaczyć na fb na stronie wydarzenia.

W ramach warsztatów Piotr z Czajowni zorganizował wraz z Robertem Tomczykiem (autorem książki zapiski o herbacie) wykład o kulturze herbaty.


Piotr z Robertem bardzo dobrze się uzupełniali. Robert podzielił się bardzo specjalistyczną wiedzą herbacianą, a Piotr dbał o to aby początkujący w temacie herbaty wiedzieli o czym mowa.

Bardzo przyjemny wykład połączony z degustacją różnych herbat. Kto nie był, niech żałuje. 

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...